Bademin faydaları nelerdir? 9 önemli faydası !Bademin faydaları nelerdir? 9 önemli faydası !

Badem, kalorisi oldukça yüksek bir atıştırmalıktır yaklaşık olarak 100 gramında 575 kalori bulunan badem ara öğünlerde meyve ile tüketildiğinde de kan şekerini dengeliyor. Kilo kontrolünü sağlamada ve kötü kolesterolü düşürmede de önemli etkileri bulunan bademin her gün 25 gram yani yaklaşık 20 adet tüketilmesini tavsiye eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman şunları söyledi: “5-6 adet badem yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağına eşdeğer kalori içeriyor"İşte bademin 9 önemli faydası...

CİLDİ KORUYOR: Güneşten gelen ultraviyole ışınlar ile oksidatif stres cilde hasar verip erken yaşlanmaya neden olurken, bademde bulunan E vitamini antioksidan içeriği ile serbest radikallerle savaşarak cildi koruyor.

KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIYOR: Kanda kötü kolesterol (LDL) seviyesinin yüksek olması kalp-damar hastalıkları riski ile ilişkilendiriliyor. Her gün yaklaşık 20 adet badem, kötü kolesterolü belirgin şekilde düşürüyor, bu da kişilerin kalp hastalığı riskini azaltıyor.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUYOR: Badem karbonhidrattan fakir, yağ ve posadan zengin olması nedeniyle tok tutma özelliğine sahip. Yağ ve posa içeriği ile kan şekerini dengede tutmak, tokluk sağlamak ve kabızlığı önlemek gibi etkileriyle kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLİYOR: Badem karbonhidrattan fakir posadan ve yağdan zengin olması sebebi ile tokluk süresini uzatıyor. Ayrıca meyve gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerin yanında badem tüketilmesi kan şekerindeki ani dalgalanmaları önlüyor.

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜYOR: Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman “Yapılan çalışmalar magnezyum eksikliğinde kan basıncının yükseldiğini ortaya koyuyor. Yüksek kan basıncı ise kronik hipertansiyona neden olabildiği gibi, kalp krizi ve inmeye de yol açabiliyor. Badem içeriğindeki magnezyum ile magnezyum eksikliğinin giderilmesine yardımcı olurken, bu risklere karşı koruyor. Ancak kan basıncını yükseltmemesi için tuz ile kavrulmamış çiğ olanlarının tercih edilmesi gerekir” diyor.

KABIZLIĞA İYİ GELİYOR: Yağlı yiyecekler bağırsaklardaki kasların kasılıp gevşemesine yardımcı olarak bağırsak hareketlerinin artmasına neden olur. Posadan zengin yiyecekler ise bağırsağa su çekerek bağırsak hareketlerini artırıyor. Badem, içeriğinde bulunan yağlar ve posa sayesinde kabızlığa iyi geliyor.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR: Kemik sağlığı için yeteri kadar kalsiyum ve magnezyum tüketimi önemli. Özellikle süt ve yoğurt tüketmeyen ya da vegan kişilerde badem tüketimi magnezyum ve kalsiyum içeriği ile eksikliklerin giderilmesine yardımcı olarak kemikleri güçlendiriyor.

DAMAR SERTLİĞİNİ ÖNLÜYOR: Kötü kolesterolün (LDL) yüksek olması damar sertliğine neden olurken, damar sertliği ise kalp krizi ve inme gibi durumlara yol açabiliyor. Badem E vitamini içeriği ile damar sertliğini önlemeye yardımcı oluyor.

KANSERE KARŞI KORUYOR: Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman “Badem kilo kontrolüne yardımcı olması, antioksidan içeriği ve posa içeriği sayesinde kansere karşı koruyucudur. Hayvanlarla yapılan çalışmalarda badem tüketmenin kolon kanserine karşı koruyucu olabileceği belirtilmiştir” diyor.

#Bademin#faydaları#nelerdir?#9#önemli#faydası#!#Badem #kalorisi #oldukça #yüksek #bir #atıştırmalıktır #yaklaşık #olarak #100 #gramında #575 #kalori #bulunan #badem #ara #öğünlerde #meyve #ile #tüketildiğinde #de #kan #şekerini #dengeliyor #Kilo #kontrolünü #sağlamada #ve #kötü #kolesterolü #düşürmede #de #önemli #etkileri #bulunan #bademin #her #gün #25 #gram #yani #yaklaşık #20 #adet #tüketilmesini #tavsiye #eden #Beslenme #ve #Diyet #Uzmanı #Nur #Ecem #Baydı #Ozman #şunları #söyledi: #“5-6 #adet #badem #yaklaşık #1 #tatlı #kaşığı #kadar #zeytinyağına #eşdeğer #kalori #içeriyor"İşte #bademin #9 #önemli #faydasıNeVarNeYok # #magazin #haber #güncel #sondakika #söylemezsemolmaz #duymayankalmasın #artıksusma #söylemezsem #olmaz #soylemezsenolmaz #duymayan #kalmasın #artık #susma #2018


ABONE OL !:
https://goo.gl/CLWhWo https://youtu.be/R2AQb2UTESA

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Fox Yaparsın Aşkım'da şok 'Kocamın yanında onu da yatağa alıyorum'

Yeşim Salkım'dan olay itiraf! 25 yıllık arkadaşımla seviştim

Ayşenur Balcı +18 fotoğrafları sonrasında sıfırladı işte son hali